Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'nin en geniş özeliklere sahip forumu olan ExcelDestek.Com üzerinde soru sorabilmek, daha önceki sorulan sorulara, açılan konulara cevap yazabilmek, puan kazanabilmek, kazandığınız puanlar ile dosya indirebilmek ve çok daha fazla özellikten yararlanabilmek için sitemize üye olunuz.
Hemen Üye Ol ya da Giriş Yap

Sorun Cevaplayalım

Excel'e dair sorularınızı sorun, cevaplayalım.

Çözümlenmiş Sorular

Kullanıcılarımızın sorularını ve sunduğumuz çözümleri inceleyin.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Ücretli destek ve özel hizmet talep edebilirsiniz.

Genel Excel Çözüldü Yan yana olan sütunlarda aynı olan rakam adedini hesaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mr. Dijital

Yeni Üye
Kullanıcı
Web Sitesi
dijilopedi.com
Excel Versiyonu, Dili
Bilinmiyor

Merhabalar,

A (2014 Yılı) B (2015 Yılı) C (2016 Yılı) ve D (2017 Yılı) sütunlarımız var ve bu sütunlarda rakamlar var. Örneğin bu rakamlar telefon numaraları olsun. Sütunların altında farklı sayılarda telefon numaraları olduğunu ve aynı sütun içerisinde de birden fazla aynı telefon numaralarının olabileceğini düşünelim.

Ben E sütununda 1 telefon numarasının geçmiş yıllara bakarak kaç tane olduğunu hesaplamak istiyorum. Mesela her telefon numarası benim o yıl içerisinde ürünümü satın alan bir müşteri ise, bu müşterinin sadakatini görmek için, benden her yıl ürün alıyor mu görmek istiyorum.

Örnek sonuçlar şöyle olacak, 555 111 33 22 numarasının karşısında 4 yazıyorsa, 4 yıl da benden ürün aldığını; 3 yazıyorsa benden 4 yıl içerisinde farklı yıllarda olmak üzere 3 yıldır ürün aldığımı anlamalıyım.

İnşaallah anlatabilmişimdir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Admin

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.orkmes.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2019 EN

Merhabalar,

A (2014 Yılı) B (2015 Yılı) C (2016 Yılı) ve D (2017 Yılı) sütunlarımız var ve bu sütunlarda rakamlar var. Örneğin bu rakamlar telefon numaraları olsun. Sütunların altında farklı sayılarda telefon numaraları olduğunu ve aynı sütun içerisinde de birden fazla aynı telefon numaralarının olabileceğini düşünelim.

Ben E sütununda 1 telefon numarasının geçmiş yıllara bakarak kaç tane olduğunu hesaplamak istiyorum. Mesela her telefon numarası benim o yıl içerisinde ürünümü satın alan bir müşteri ise, bu müşterinin sadakatini görmek için, benden her yıl ürün alıyor mu görmek istiyorum.

Örnek sonuçlar şöyle olacak, 555 111 33 22 numarasının karşısında 4 yazıyorsa, 4 yıl da benden ürün aldığını; 3 yazıyorsa benden 4 yıl içerisinde farklı yıllarda olmak üzere 3 yıldır ürün aldığımı anlamalıyım.

İnşaallah anlatabilmişimdir.

Şimdiden teşekkür ederim.
Örnek bir dosya eklerseniz üzerinden daha rahat gideriz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Admin

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.orkmes.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2019 EN

Hocam her yılda varsa 1 sayacak, doğru mu?

Admin

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.orkmes.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2019 EN

Daha kısaltılabilir belki ama hızlıca aşağıdaki formül işinizi görebilir:

Kod:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
G2 hücresine yazıp aşağı çekin bakalım.

Fonksiyonların Türkçe karşılıkları:
SUM = TOPLA
IF = EĞER
COUNTIF = EĞERSAY

tugkan

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.exceldepo.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Merhaba,
Yıllar içindeki tekrarlar önemsiz dediğiniz için her bir yılın içindeki tekrar eden numaraları kaldırdım(VERİ=>YİNENELENLERİ KALDIR)
Daha sonra ise G sütununa EĞERSAY formülünü uyguladım.
Daha pratik çözümü olan arkadaşlar vardır.

Ekli dosyalar

Mr. Dijital

Yeni Üye
Kullanıcı
Web Sitesi
dijilopedi.com
Excel Versiyonu, Dili
Bilinmiyor

Merhaba,
Yıllar içindeki tekrarlar önemsiz dediğiniz için her bir yılın içindeki tekrar eden numaraları kaldırdım(VERİ=>YİNENELENLERİ KALDIR)
Daha sonra ise G sütununa EĞERSAY formülünü uyguladım.
Daha pratik çözümü olan arkadaşlar vardır.
buradaki formül yanlış. bu formül tüm datayı sayıyor. Halbuki 1 yıldaki aynı sayılar bizim için 1 sayılıyor.

Mr. Dijital

Yeni Üye
Kullanıcı
Web Sitesi
dijilopedi.com
Excel Versiyonu, Dili
Bilinmiyor

sonuç vermedi üstad

Daha kısaltılabilir belki ama hızlıca aşağıdaki formül işinizi görebilir:

Kod:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
G2 hücresine yazıp aşağı çekin bakalım.

Fonksiyonların Türkçe karşılıkları:
SUM = TOPLA
IF = EĞER
COUNTIF = EĞERSAY
33333.JPG

Admin

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.orkmes.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2019 EN

Vermez çünkü Türkçe Excel kullanıyorsunuz :)
Mesajımı tam okumadan test etmişsiniz hocam.
Bir üst mesajımı tekrar ve dikkatlice okuduğunuzda sorunu çözmüş olacaksınız muhtemelen.

tugkan

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.exceldepo.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

=TOPLA(EĞER(EĞERSAY($B$2:$B$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($B$2:$B$47;$F2));EĞER(EĞERSAY($C$2:$C$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($C$2:$C$47;$F2));EĞER(EĞERSAY($D$2:$D$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($D$2:$D$47;$F2));EĞER(EĞERSAY($E$2:$E$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($E$2:$E$47;$F2)))

tugkan

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.exceldepo.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

buradaki formül yanlış. bu formül tüm datayı sayıyor. Halbuki 1 yıldaki aynı sayılar bizim için 1 sayılıyor.
Adımları dikkatli takip ederseniz...;) Her iki formülde aynı sonucu buluyor :)
Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

Admin

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.orkmes.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2019 EN

İşlem tamam mı hocam?

alpadem

Yeni Üye
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Bilinmiyor

Merhabalar Ustalarımızın komplike formülleri gibi olmaz ama naçizane kaba bir formülde şu şekilde olabilir belki

=+EĞERSAY($B$2:$B$100;$F2)+EĞERSAY($C$2:$C$100;$F2)+EĞERSAY($D$2:$D$100;$F2)+EĞERSAY($E$2:$E$100;$F2)

Ekli dosyalar

alpadem

Yeni Üye
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Bilinmiyor

Merhabalar Ustalarımızın komplike formülleri gibi olmaz ama naçizane kaba bir formülde şu şekilde olabilir belki

=+EĞERSAY($B$2:$B$100;$F2)+EĞERSAY($C$2:$C$100;$F2)+EĞERSAY($D$2:$D$100;$F2)+EĞERSAY($E$2:$E$100;$F2)
@OrkmesB Üstadın formülü doğru çalışıyor çünkü siz aynı yıl içinde birden fazla "322" yazsanız bile o yıldaki "322" değerini 1 saymasını istemişsiniz. Ancak anladığım kadarıyla kaç kere geçtiğini de saymak istiyorsunuz, ondan yukarıda formülü yazdım, yoksa Bahadır Örkmes hocamın formülü doğrudur.

alpadem

Yeni Üye
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Bilinmiyor

@OrkmesB Üstadın formülü doğru çalışıyor çünkü siz aynı yıl içinde birden fazla "322" yazsanız bile o yıldaki "322" değerini 1 saymasını istemişsiniz. Ancak anladığım kadarıyla kaç kere geçtiğini de saymak istiyorsunuz, ondan yukarıda formülü yazdım, yoksa Bahadır Örkmes hocamın formülü doğrudur.
Belki hocamın formülü basitleştirmek adına şu şekilde kullabilirsiniz;

=TOPLA(EĞER(EĞERSAY($B$2:$B$47;$F2)>=1;1;0);EĞER(EĞERSAY($C$2:$C$47;$F2)>=1;1;0);EĞER(EĞERSAY($D$2:$D$47;$F2)>=1;1;0);EĞER(EĞERSAY($E$2:$E$47;$F2)>=1;1;0))

Admin

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
www.orkmes.com
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2019 EN

"Değilse 0 olsun" kısmında bir problem olmuştu, o yüzden o kısma da tekrar eğersay kullandım diye aklımda kaldı hocam.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...